خطر انفجار نیتروژن مایع

در این بخش راجع به انفجار نیتروژن مایع صحبت میشود. یکی از خطراتی که نیتروژن مایع دارد محبوس شدن در یک فضای بسته است.چطور این اتفاق ممکن است بیافتد؟ تمام ظروفی که برای نگهداری انواع گازهای مایع , خصوصا گازاکسیژن و نیتروژن استفاده میشود خصوصیات ایمنی مخصوص به خود را دارند. در اینجا به شرایط مخازن بزرگ نمیپردازیم زیرا پارامترهای مخصوص به خود که سوپاپ های اطمینان بر روی آنها تعبیه میشود را دارا هستند.

ظروفی که نیتروژن مایع را در آن نگهداری میکنند ظروف کوچکی هستند که در ظرفیت های مختلفی وجود دارند : پنج لیتر , ده لیتر, بیست لیتر, سی لیتر و … تا ظروف پنجاه و هفتاد لیتر که  اصطلاحا به آنها دوار (dewar) میگویند , ظروف مخصوص دوجداره ای که فضای بین جداره ی اصلی و جداره ی بیرونی وکیوم شده که بتواند قدرت مانداگاری نیتروژن و یا هر گاز مایع شونده را که در اینجا بیشتر منظور اکسیژن و نیتروژن و آرگون است را بالا ببرد.

وقتی صحبت از انفجار نیتروژن مایع میشود بستگی به ظرفی که نیتروژن مایع در آن نگهداری میشود دارد.حتما حتما حتما باید توجه شود که این دوارها به صورتی طراحی شده اند که درب آنها بسته نمیشود , بدین معنی که قسمت سرپیچ مانندی ندارد که بتوان کامل آن را بست. بنابراین به طور اتوماتیک در صورتی که فشار مایع بر اثر تبخیر اضافه شود به علت ارتباطی که با هوای محیط دارند فشارشان اضافه نمیشود ولی در بعضی مواقع دیده شده که به علت عدم تجربه یا موارد دیگر نیتروژن مایع را در ظروف نوشابه و پلاستیکی ریخته اند و در آن را نیز بسته اند.

نیتروژن در منفی ۱۹۶ درجه مایع است.بنابراین در تبادل با حرارت بیرون حتی در شدیدترین سرمای زمستان مثلا سیبری یا قطب را درنظر بگیرید که منفی ۶۰ درجه باشد اختلافی متجاوز از ۱۳۰ درجه داریم . بنابراین هر سرمایی باشد بلافاصه در آن محفظه تبدیل به گاز خواهد شد. تبدیل شدن به گاز هم در صورتی که خروجی وجود نداشته باشد به معنی ازدیاد فشار است .

در نتیجه ی ازدیاد فشار بسته به تحمل آن ظرف , اگر ظروف برای این مصارف تهیه نشده باشند ( که حتما یک ظرف پلاستیکی برای این مورد طراحی نشده است ) در نهایت انفجار رخ میدهد و این انفجار علاوه بر صدمه ای که به محیط اطراف خواهد زد , مقدار کنترل نشده ی این سرما در صورتی که با پوست شما تماس پیدا کند باعث سوختگی شدید میشود.

نیتروژن مایع موارد استفاده در پزشکی در بیماری های پوستی نیز دارد لذا از دوستان عزیز خواهانم اگر با همچین مواردی مواجه شدند یا جلوی شخص را بگیرند و یا فورا از آن محل خارج شوند.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *